Adresa: | Volarská 212 Horní P ... | Cena od: | 500,- CZK |
Tel.: | +420 774 467 385 | Email: | rezervace@orsino.cz |
Jihočeský kraj se vyznačuje především řadou rybníků a množstvím historicky cenných památek i ucelených městských památkových rezervací. Malebná vesnička Holašovice s typickými zděnými staveními jihočeské lidové architektury a centrum Českého Krumlova bylo dokonce zapsáno na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. V Jižních Čechách najdete také mnoho hradů, zámků, kotlin pohoří a přírodních rezervací jako je např. jihočeská kotlina s Českobudějovickou a Třeboňskou pánví, Šumava - Bavorský les, Třeboňsko, Brd, Středočeská žulová vrchovina, Českomoravská vrchovina, Novohradské hory a CHKO Blanský les. Jihočeským krajem procházejí evropské cyklistické a turistické stezky a atraktivita přírodního i kulturně historického bohatství Jihočeského kraje podmiňuje rozvoj cestovního ruchu.
Zelená střecha Evropy, plíce Evropy - takové přídomky si vysloužil zalesněný pás Šumavy, táhnoucí se podél hranic České republiky s Rakouskem a Spolkovou republikou Německo. Jeho délka od údolí Chodské Úhlavy k Vyšebrodskému průsmyku je asi 120km, maximální šířka Šumavy a jejího podhůří je 45km. Ve skutečnosti jde o dvě pohoří - Šumavu a Český les. Hluboké lesy, poněkud strašidelná rašeliniště, tmavé hladiny ledovcových jezer a zbytky pralesních porostů tvoří jádro Národního parku Šumava. Šumava - to jsou stovky kilometrů značených tras na hřebenech i údolími podél potoků a řek pro pěšáky i pro cykloturisty. Nekonečný prostor pro pozorování zvířat a ptáků a pro toulky za houbami. Zaslíbená země rekreačních i sportovních vodáků, surfařů i milovníků plachtění na jachtách. Spousta příležitostí k trávení víkendů a dovolených v podhorských agroturistických farmách, k projížďkám na koních a k výletům se saněmi a psy. Dlouhé výlety na běžkách i rušná sjezdařská střediska.
Hřebenem Šumavy prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Na bavorské a rakouské straně klesá pohoří výrazně, na české straně pozvolně. Nad rozsáhlé ploché horské pláně vyčnívají hřbety hlavních vrcholů.
Nejvyšším vrcholem Šumavy je Velký Javor (1456m) na bavorské straně hranice. Nejvyšším vrcholem české části je Plechý (1378m). Šumava se dělí do šesti podcelků: Železnorudská hornatina, Šumavské pláně, Boubínská hornatina, Trojmezná hornatina, Želnavská hornatina a Vltavická brázda.
Na území Šumavy se nachází také několik unikátů. Například Černé jezero je nejen největším (18,4 ha), ale také nejhlubším (40,6 m) a nejvýše položeným (1008 m n.m.) jezerem na české straně Šumavy. Nad jeho hladinou se tyčí 320 m vysoká Jezerní stěna a hluboko pod ním, na řece Úhlavě, vznikla v letech 1929 - 30 první přečerpávací vodní elektrárna na našem území.
O kolonizaci Šumavy lze hovořit zhruba od konce 12. století. Celé území až do poloviny 18. století však pokrývaly neporušené pralesy a pomezní hvozdy, kterými již od 11. století vedla frekventovaná „Zlatá stezka“. Hranice českého království střežily dvě skupiny obyvatel - na Chodsku Chodové a na území tzv. Královského lesa Králováci. Obě skupiny požívaly jedné důležité výsady - byli to svobodní lidé, kteří podléhali jen panovníkovi. Po Chodech zůstaly svérázné chodské vesnice se zachovalou lidovou architekturou, po Královácích královácké statky, z nichž nejznámějším dochovaným je Antýgl.
Zásadní vliv na utváření dnešních ekosystémů Šumavy měla kolonizace spojená s rozvojem sklářství, dřevařství a pastevectví od počátku 17. století. Výrazně se zmenšily plochy pralesů a vznikaly nové dřevorubecké a sklářské osady, které od 20. století postupně získávaly také na turistickém významu.
Charakter šumavské krajiny dotvářejí více či méně dochované historické památky. Hrady Kašperk, Velhartice, Vimperk nebo keltské hradiště Obří Hrad jsou věrohodným dokladem osídlení tohoto území. Za pozornost stojí dvě ojedinělé technické památky - plavební kanály Schwarzenberský a Vchynicko-Tetovský a vodní elektrárna na Čeňkově pile. Hojně zastoupeny jsou církevní památky jako kaple, mezníky, kříže, památníky a poutní místa.
Turistický region Šumava se skládá ze dvou oblastí - z Šumavy - východ a z Chodska. Dost těžko najdete v České republice lepší prostředí pro pěší turistiku. Ale přibývá valem i cykloturistických stezek, které využívají původní vojenské komunikace v bývalém hraničním pásmu a čím dál tím hustěji navazují na cyklostezky Bavorského lesa. Milovníci kanoistiky a vodní turistiky se vyžívají na horních tocích Vltavy a Otavy, příznivci vodních sportů na Lipenské přehradě a vodní nádrži Hracholusky. Na Lipně vznikl zábavně sportovní park s názvem Marina Lipno, který disponuje přístavištěm pro 144 jachet, sportovní halou pro tenis, squash a bowling, s krytým plaveckým bazénem se subtropickou atmosférou a s lanovkou na Kramolín.
Pokud se týká zimních sportů, jsou nejvděčnějším přesunovým prostředkem na Šumavě běžka, ale i sjezdaři se mohou vyřádit v zimních střediscích Zadov, Churáňov, Železná ruda, Špičák, Nové Hutě a Kvilda.
Zdroj článku CZeCOT
![]() |