Ústecký kraj vyniká množstvím přírodních krás, historických zajímavostí, skvostů architektury a dalších turistických lákadel. Ústecko je známo především svou bohatostí na přírodní zajímavosti, jako jsou Labské pískovce s Pravčická brána, České středohoří a Krušné hory s Klínovcem. Ústeckým Krajem protéká několik řek, jimž vévodí Ohře, Ploužnice či Labe. Nejznámějším turistickým cílem v Ústecku je Národní park České Švýcarsko zahrnující část Labských pískovců, který nabízí značené cesty, tři naučné stezky a 45 km značených cyklotras. V Ústeckém kraji jsou i další chráněné krajinné oblasti, přírodní parky a maloplošná chráněná území, která jsou lákavým cílem tuzemských i zahraničních turistů.
Bohatství Podkrušnohoří v podobě hojného výskytu rud a zejména cínu se pro nejzápadnější hory České republiky stalo málem osudným. Díky nešetrnému přístupu byla oblast po dlouhá desetiletí symbolem devastace české přírody. Stejně pohnutý osud provázel i Podkrušnohoří, oblast bohatou na zdroje hnědého uhlí. Zničené lesy a zamořená voda jsou dnes naštěstí minulostí a nejzápadnější hory České republiky, stejně jako podhorské oblasti, se těší zájmu turistů i milovníků zimních sportů.
Krušné hory tvoří svým horským pásem v délce 130 km přirozenou hranici mezi Čechami a Německem. Centrem oblasti je město Ústí nad Labem, v jehož kraji se větší část hor nachází. Směrem k západu sahá pohoří až do kraje karlovarského, na úpatí hor je lemováno dalšími důležitými městy regionu – Teplicemi, Mostem a Chomutovem. Hraniční hřbet Krušných hor spadá příkře na českou stranu, ráz hor je jednotvárný s vystupujícím vrcholy a nejvyšším bodem Klínovcem.
Několik naprosto rozličných tváří Krušných hor a Podkrušnohoří mohou poznat návštěvníci. Vedle průmyslových center země, mezi které patří Most, Litvínov, Chomutov nebo Ústí nad Labem, jde o region světoznámých lázní Kyselka v Klášterci nad Ohří, v Teplicích a Bílině, mnoha městských památkových rezervací i míst s krásnou přírodou.
Pěší turistika
Právě pěší turistika je důvodem, proč i během letních měsíců žijí Krušné hory čilým turistickým životem. Tomu nahrává i celá řada dobře značených turistických tras a naučných stezek. Mnohé z nich najdete v malebných krušnohorských údolích, zejména Telčském, Prunéřovském, Bezručově a Kameničce. Zajímavým nahlédnutím do minulosti regionu je putování naučnou stezkou Krupka, zaměřenou na přírodu, geologii a hornictví. Vychází z Krupky, kde zastavuje na zdejším hradu i v městském muzeu s expozicí věnovanou těžbě cínu. Stezka návštěvníky dále provází řadou dalších zajímavostí, mimo jiné štolou Starý Martin a míří dál do sousedního Německa. Příjemnou procházkou je i naučná stezka Dějinami a přírodou Oseka, s prohlídkou zříceniny hradu Osek (Riesenburg) nebo Tesařova stezka vycházející z Meziboří nedaleko Litvínova.
Cykloturistika
Krušné hory i Podkrušnohoří prozatím nedisponují příliš vysokým počtem značených cyklotras. To ovšem neznamená, že by region byl stranou zájmu milovníků kol. Cyklistické mapy nabízejí bezpočet možností, jak oblast poznat na dvou kolech. Mezi zajímavé a dobře značené stezky patří trasa z Lomu u Mostu do Loučné nebo z Chomutova do obce Kalek. Kolem větších měst v oblasti, jako jsou Teplice nebo Ústí nad Labem rychle roste síť značených tras. Další trasy vycházejí z Krupky, Dubí, Meziboří a Jirkova, nezřídka přitom míří do německých částí Krušných hor.
Zimní turistika
Krušné hory jsou cílem milovníků sjezdového i běžeckého lyžování. Většina větších lyžařských středisek, tedy Boží Dar – Neklid, Pernink nebo Klínovec, leží v západní části hor. Pouhých 15 km od Ústí nad Labem je středisko Telnice (796 m) s celkem čtyřmi sjezdovkami. Nedaleko Teplic směrem k hraničnímu přechodu Moldavan pak leží menší, ale příjemné středisko Bouřňák (720 m). Mezi menší lyžařské areály patří Komáří vížka u Teplic. Příjemné běžecké tratě jsou rozesety po celých Krušných horách a nabízejí jak náročné tratě, tak příjemné výlety plné úžasných výhledů.
Zdroj článku CZeCOT
![]() |